Kristdemokraterna i opinionsmätningar

Kristdemokraterna ligger just nu på ett genomsnitt av 6,1% — snittet av den senaste mätningen från varje institut som mätt under det gångna året. Den allra färskaste av dem är Ipsos, 25 oktober 2026. Det är en minskning med 0,1 poäng jämfört med resultatet i senaste riksdagsvalet. De senaste 3 månaderna är det en nedgång på 1,3 poäng. De senaste 6 månaderna är det oförändrat. De senaste 12 månaderna är det en uppgång på 0,9 poäng. Opinionssnittet var som högst 11,4% år 2019 och som lägst 3,0% år 2016. Bästa valresultatet var 11,8% år 1998, sämsta 1,4% år 1976.

Utveckling över tid

Senaste mätningen från varje institut
InstitutVäljarstöd (%)Datum
Novus6,4%2026-10-11
Demoskop7,6%2026-09-11
Verian5,9%2026-10-11
Ipsos5,0%2026-10-25
SCB4,5%2026-05-28
Sentio5,6%2026-09-25
SKOP3,0%2024-01-22
YouGov4,8%2018-09-01
Infostat6,4%2026-09-11
Indikator Opinion7,1%2026-09-10
Inizio6,5%2019-10-14
United Minds5,4%2014-09-11
Synovate4,0%2011-10-26
APO3,4%2014-03-28
Riksdagsval 20266,2%2026-09-13