Moderaterna i opinionsmätningar

Moderaterna ligger just nu på ett genomsnitt av 19,9% — snittet av den senaste mätningen från varje institut som mätt under det gångna året. Den allra färskaste av dem är Verian, 11 oktober 2026. Det motsvarar resultatet i senaste riksdagsvalet, oförändrat. De senaste 3 månaderna är det en uppgång på 5,5 poäng. De senaste 6 månaderna är det en uppgång på 5,3 poäng. De senaste 12 månaderna är det en uppgång på 5,0 poäng. Opinionssnittet var som högst 35,1% år 2011 och som lägst 15,9% år 2017. Bästa valresultatet var 30,1% år 2010, sämsta 11,5% år 1970.

Utveckling över tid

Senaste mätningen från varje institut
InstitutVäljarstöd (%)Datum
Novus23,9%2026-10-11
Demoskop16,7%2026-09-11
Verian22,3%2026-10-11
Ipsos22,0%2026-09-27
SCB17,3%2026-05-28
Sentio22,7%2026-09-25
SKOP18,6%2024-01-22
YouGov16,5%2018-09-01
Infostat17,3%2026-09-11
Indikator Opinion16,8%2026-09-10
Inizio19,3%2019-10-14
United Minds22,8%2014-09-11
Synovate34,0%2011-10-26
APO22,4%2014-03-28
Riksdagsval 202619,9%2026-09-13