Socialdemokraterna i opinionsmätningar

Socialdemokraterna ligger just nu på ett genomsnitt av 28,3% — snittet av den senaste mätningen från varje institut som mätt under det gångna året. Den allra färskaste av dem är Verian, 11 oktober 2026. Det är en ökning med 0,3 poäng jämfört med resultatet i senaste riksdagsvalet. De senaste 3 månaderna är det en nedgång på 3,8 poäng. De senaste 6 månaderna är det en nedgång på 5,5 poäng. De senaste 12 månaderna är det en nedgång på 7,0 poäng. Opinionssnittet var som högst 37,9% år 2023 och som lägst 23,3% år 2020. Bästa valresultatet var 50,1% år 1968, sämsta 28,0% år 2026.

Utveckling över tid

Senaste mätningen från varje institut
InstitutVäljarstöd (%)Datum
Novus25,9%2026-10-11
Demoskop29,7%2026-09-11
Verian28,5%2026-10-11
Ipsos28,0%2026-09-27
SCB33,9%2026-05-28
Sentio25,7%2026-09-25
SKOP33,4%2024-01-22
YouGov23,8%2018-09-01
Infostat26,3%2026-09-11
Indikator Opinion28,6%2026-09-10
Inizio24,7%2019-10-14
United Minds31,1%2014-09-11
Synovate28,1%2011-10-26
APO35,0%2014-03-28
Riksdagsval 202628,0%2026-09-13