Sverigedemokraterna i opinionsmätningar

Sverigedemokraterna ligger just nu på ett genomsnitt av 18,4% — snittet av den senaste mätningen från varje institut som mätt under det gångna året. Den allra färskaste av dem är Verian, 11 oktober 2026. Det är en ökning med 0,9 poäng jämfört med resultatet i senaste riksdagsvalet. De senaste 3 månaderna är det en nedgång på 1,9 poäng. De senaste 6 månaderna är det en nedgång på 1,8 poäng. De senaste 12 månaderna är det en nedgång på 4,1 poäng. Opinionssnittet var som högst 25,3% år 2019 och som lägst 4,0% år 2010. Bästa valresultatet var 20,5% år 2022, sämsta 0,4% år 1998.

Utveckling över tid

Senaste mätningen från varje institut
InstitutVäljarstöd (%)Datum
Novus18,0%2026-10-11
Demoskop19,0%2026-09-11
Verian17,2%2026-10-11
Ipsos17,0%2026-09-27
SCB18,3%2026-05-28
Sentio19,4%2026-09-25
SKOP23,3%2024-01-22
YouGov24,8%2018-09-01
Infostat20,2%2026-09-11
Indikator Opinion18,3%2026-09-10
Inizio22,6%2019-10-14
United Minds11,1%2014-09-11
Synovate5,1%2011-10-26
APO8,0%2014-03-28
Riksdagsval 202617,5%2026-09-13