Tidöpartierna

Tidöpartierna ligger just nu på ett genomsnitt av 49,0% — snittet av den senaste mätningen från varje institut som mätt under det gångna året. Den allra färskaste av dem är Ipsos, 25 oktober 2026. Det är en ökning med 0,1 poäng jämfört med resultatet i senaste riksdagsvalet. De senaste 3 månaderna är det en uppgång på 6,3 poäng. De senaste 6 månaderna är det en uppgång på 7,0 poäng. De senaste 12 månaderna är det en uppgång på 5,8 poäng. Opinionssnittet var som högst 53,4% år 2016 och som lägst 41,6% år 2014. Tidöpartierna ligger just nu på 49,0%, under majoritetsgränsen 50.

Denna kombination består av: Kristdemokraterna, Liberalerna, Moderaterna, Sverigedemokraterna

Majoritet från 50 % av rösterna.

Utveckling över tid

Senaste mätningen från varje institut
InstitutVäljarstöd (%)Datum
Novus52,2%2026-10-11
Demoskop48,0%2026-09-11
Verian49,1%2026-10-11
Ipsos52,0%2026-10-25
SCB42,6%2026-05-28
Sentio51,8%2026-09-25
SKOP49,9%2024-01-22
YouGov51,8%2018-09-01
Infostat48,4%2026-09-11
Indikator Opinion47,6%2026-09-10
Inizio51,6%2019-10-14
United Minds44,8%2014-09-11
Synovate49,8%2011-10-26
APO40,1%2014-03-28
Riksdagsval 202648,9%2026-09-13